Klub slovenského kopova

Standard plemene slovenský kopov

Standard FCI č. 244

Datum uznání: 1963

Země původu: Slovensko

1. Celkový vzhled
Vždy černý se zrzavohnědým až mahagonovým pálením na pyskách, nad očima, vnitřní straně slech, končetinách, spodní straně prutu a na zadku. Lehčí stavby těla, ale při tom pevné kostry obdélníkovitého tvaru. Výška feny v kohoutku 40-45 cm, psů 45-50 cm. Srst středně dlouhá s hustou podsadou.

2. Vlastnosti
Odvážný temperamentní pes, dostatečně silný, přizpůsobený pro vniknutí do lesních houštin. Dokáže několik hodin hlasitě sledovat čerstvou stopu. Vyniká smělostí a vytrvalostí. Má výborný čich a neobyčejně vyvinutý orientační smysl.

3. Použití
Přednostně se používá na lov černé zvěře, jako honič. Vhodný je na individuální i na společný lov, prohledává malé i velké houštiny. Jako honič pracuje na velkém prostoru. Se zájmem hlasitě sleduje i stopy jiné zvěře (jelení, dančí, mufloní, srnčí, zaječí, medvěda, rysa, lišky, kočky…). Osvědčil se i na dohledávání postřelené zvěře. Vhodný je do podhorských a horských lesních loveckých revírů, ale i do rovin. Svým osrstěním vyhovuje i na lovy ve sněhu.

4. Hlava
Přiměřeně veliká. Nos vždy černé barvy, přiměřeně veliký, nozdry mírně otevřené, konec nosu mírně zašpičatěný. Nos rovný, v poměru k lebce přiměřeně dlouhý, ne příliš široký. Pysky jsou kratší, přiléhající, nepřevisejí, jsou tenké se zřetelným koutkem. Čelisti pravidelné, pevné, s dobře vyvinutým úplným chrupem. Lebka mírně zakulacená v temeni, obdélníkového tvaru, zřetelné nadočnicové oblouky. Znatelná černá rýha s hmatatelným tylovým výstupkem. Čelní sklon asi 45°. Směr prodloužených os nosního hřbetu a lebky je přibližně rovnoběžný. Oči prozrazuji radost a odvahu. Jsou hlouběji vsazené, tmavé, mandlovitého tvaru. Oční víčka jsou vždy černé. Slecha jsou posazené kousek nad rovinou oka, přiléhavé, zaokrouhlené, středně dlouhé.

5. Krk
Dobře nasazený, nesený v úhlu asi 135°, kratší, svalnatý, bez volných záhybů kůže.

6. Přední končetiny
Plec a rameno kratší, dobře vyvinuté a svalnaté. Ramenní úhel tvoří asi 110°. Předloktí směřuje kolmo dolů a je suché. Zápěstí je krátké, záprstí taktéž kratší, mírně skloněné. Tlapa je oválná, prsty dobře klenuté. Nehty vždy černé a silné. Bříška na tlapách vždy tmavá, dobře vyvinutá.

7. Trup
Hruď široká, dobře vyplněná. Hrudník středně hluboký, přiměřeně široký a dlouhý. Žebra obloukovitá, šikmo nasazená. Hřbet rovný, středně dlouhý. Záda kratší, dostatečně široká, pevná, svalnatá. Břicho a slabiny mírně vsunuté. Zadek kratší, středně široký a zaoblený.

8. Zadní končetiny
Stehno dostatečně široké, přiměřeně dlouhé a svalnaté. Holeň široká, přiměřeně dlouhá, dobře osvalená. Pata asi 15 cm vysoká, mírně široká. Patový úhel asi 150°. Délka „priehlavku“ a předpatí je asi 8 cm. Směřuje mírně dopředu. Je bez vlčích drápků. Tlapy oválné, prsty uzavřené a dobře klenuté. Bříška prstů dobře vyvinutá, tmavého zabarvení.

9. Prut
Nasazený o něco níže, než-li je rovina hřbetu, přiměřeně silný, ke konci je sbíhavý Sahá po patový kloub. V klidu je nesený svisle dolů, v akci lehce zvednutý v úhlu asi 150°.

10.Osrstění
Srst je 2 až 5 cm dlouhá, středně hrubá, přiléhavá a hustá. Na hřbetě a prutu delší. Podsada hustá, hlavně v zimních měsících, nesmí chybět ani v létě.

11.Pokožka
Tmavá až černá, přiléhavá, bez volných záhybů.

12.Chůze
Vyrovnaná, živá.

13.Hmotnost
15 až 20 kg

14. Chyby
Vyšší anebo nižší postava, než-li předepisuje standard, jiné zabarvení než černé, bílé znaky, nepřesně ohraničené znaky. Světlé oko, neúplný chrup, špatný skus, lehké, zašpičatělé slecho, převislé pysky, volná kůže na krku, těžkopádná zavalitá postava, nápadně dlouhý prut, prut v klidu nesený nad rovinou hřbetu, těžká hlava, plochý hrudník, měkký hřbet, měkká tlapa, nesprávné postavení končetin, otevřené anebo zavřené oko, příliš krátká srst bez podsady, anebo příliš dlouhá a zvlněná.

15.Míry slovenského kopova (průměrný ideální typ)

Hmotnost 16 kg
Výška v kohoutku (a) psa 46 cm, feny 43 cm
Délka hlavy (b) 22 cm
Délka lebky (b1) 13 cm
Šířka lebky (b2) 10,5 cm
Délka nosního hřbetu (b3) 9 cm
Šířka hrudníku (cl) 16,5 cm
Výška hrudníku (c2) 22 cm
Hloubka hrudníku (c3) 31,5 cm
Délka trupu (c4) 55 cm
Obvod hrudníku za lokty (c5) 66 cm
Obvod hrudníku při posledním nepravým žebru (c6) 54 cm
Délka paty (d) 15 cm
Úhel mezi lopatkou a ramenní kostí (α1) 110°
Úhel mezi ramenem a vřetenní kostí (α2140°
Úhel mezi bederní a stehenní kostí (β1) 130°
Úhel mezi stehenní a holenní kostí (β2) 130°
Úhel mezi holenní kostí a příhlavkem (β3) 145
Úhel mezi rovinou hřbetu a krkem (δ) 135°

Míry zaúhlení nohou
Měření psa: slovenského kopova a-kohoutková výška, b-délka hlavy, b1-část mozková, b2-část obličejová c1-délka trupu, c2-výška hrudníku d-výška paty

Přejít nahoru