Výsledky IHZ SK Dlouhá Voda

Individuální zkoušky honičů slovenských kopovů

Dlouhá Voda

12.11.2021

Druhé zkoušky IHZ-SK, které se konaly na moravě, byly uspořádány v nové honitbě Dlouhá Voda, pronajaté naším kolegou Michalem Příhodou.

Naháňka byla naplánována ze 2 lečí, proložených svačinou. Honitba se skládala z velkého množství zalesněných kalamitních ploch po kůrovcové kalamitě, proložených poosty či kotlíky smrku, ve kterých lehává zvěř. Leče byly rozsáhlé, ale bez ostružiní, kde se mělo potvrdit hledání, jako dominantní vlastnost slovenského kopova

V první leči bohužel psi žádnou černou zvěř nenašli. Z poznatků střelců byla vidět jen zvěř vysoká, nicméně vždy bez doprovodu psů. V druhé leči psi nejprve hlásili zvěř vysokou a srnčí, a v druhé polovině druhé leče psi před honci na zvěř narazili a pracovali na ní. Po skončení druhé leče jsme se od střelců dozvěděli že větší množství černé zvěře zůstalo za námi, proto jsme se rozhodli část druhé leče projít ještě jednou, nicméně psi už neprokázali žádnou práci.

NA této naháňce ne nepodařilo ulovit žádný kus.

Hodnocení práce psů bylo následující:

 

Jméno psa Majitel Počet bodů Klasifikace – pořadí
Plemeno psa, Pohlaví Vůdce
DAN Vihorlatské hory Peter Šimek 109 II. cena – 1
pes Peter Šimek
DRANT z Moruny Jan Opatřil 107 II. cena – 2
pes Jan Opatřil
ALBEE z Polčiny Mgr. Petr Šupík 106 II. cena – 3
fena Mgr. Petr Šupík
A-BAD z Doubravské hájenky Ladislav Pisch 103 II. cena – 4
pes Ladislav Pisch
A-BORO z Doubravské hájenky Ladislav Pisch 88 II. cena – 5
pes Ladislav Pisch
TAMBOR Lohyňa Jan Učeň 93 III. cena – 6
pes Jan Učeň
MEGAN Rúbaný vrch Jan Učeň 93 III. cena – 7
pes Jan Učeň
OMARA Krššákov dvor David Šobáň 87 III. cena – 8
fena David Šobáň
ENDY z Kukelské hájenky Zdeněk Jiroušek 83 III. cena – 9
pes Zdeněk Jiroušek

 

Žádný pes z předvedených nepředvedl výkon, který by opravňoval zařazení slovenského kopova do I. ceny. Důvodem bylo ve většině případů především krátké a nedostatečné hledání, v některých případech doplněné o nedostatečnou hlasitost, případně ochotu k práci na černou zvěř. I na černou zvěř, která v leči byla viděna, začali psi pracovat teprve v okamžiku, kdy tam došli spolu s psovody a rozhodčími na 50 metrů.

Rád bych poděkoval kolegům Liboru Vlachynskému, Janu Čepkovi, Anně Beníčkové a Honzovi Hladíkovi za celodenní posuzování, Michalu Příhodovi za propůjčení honitby a doufám, že v následujících letech se opět setkáme při další možnosti uspořádat zde IHZ-SK

 

Libor Beníček

Výcvikář KSK

Napsat komentář